Bayramlar, tüm aile bireylerinin bir araya geldiği, sevgiyle ve mutlulukla geniş sofraların kurulduğu günlerdir.

Kurban bayramının yılda bir kere olmasından dolayı et tüketiminin yanı sıra tatlı tüketiminin de arttığı günlerdir. Ancak bu dönemde özellikle kalp-damar hastaları, diyabet hastaları, hipertansiyon hastaları ve böbrek hastaları risk altındadır. Alınması gerekenler önlemlerin herkes için geçerli olduğu unutulmayıp kurban bayramında da; sağlıklı beslenmenin temel prensiplerine, yiyecek seçimine, porsiyon kontrolüne ve besin gruplarının dengeli dağılımına her zaman özen gösterilmelidir.

· Kırmızı et; iyi kalite hayvansal proteinin yanı sıra, demir, çinko, fosfor, magnezyum mineralleri ile B12, B6, B1 ve A vitaminleri içermektedir.

· Yağlı etlerin doymuş yağ oranları ve kolesterol değerleri yüksektir. Görünür yağlar ayrılsa dahi etin ortalama yağ oranı %20’dir.

· Veteriner kontrolü olmayan ve uygun ortamlarda kesilmeyen kurbanlıklardan insanlara tenya, salmonella, tüberküloz ve şarbon gibi hastalıkların geçme tehlikesi vardır.

· Bayram günü kesilen hayvan eti, bekletilmeksizin birkaç saat içinde tüketilmektedir. Ancak yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertliğin geçmesi için en az 24 saat bekletilmelidir. Özellikle mide rahatsızlığı bulunan bireyler eti bekletip tüketmelidir.

· Etler kıyma veya kuşbaşı şeklinde tek pişirimlik paketlerde buzdolabının buzluk kısmında veya derin dondurucuda saklanmalıdır. Buzdolabında -2 santigrat derecede 1-3 hafta, derin dondurucuda ise -18 santigrat derecede daha uzun süre etler saklanabilmektedir.

· Pişirmek için buzdolabından çıkarılan etler, yine buzdolabının alt rafına indirilerek çözdürülmeli, çözdürülen et hemen pişirilmeli tekrar buzluğa konulmamalıdır.

· Et hazırlamada kullanılan kesme tahtaları yıkanmadan çiğ sebze ve meyve doğrama işlemi yapılmamalıdır.

· Pişirme yöntemi olarak; haşlama, fırınlama veya ızgara tercih edilmelidir. Kızartmalardan ve kavurmadan kaçınılmalıdır.

· Etler, C ve E vitamini içermezler. Bu nedenle etlerin mutlaka sebzelerle pişirilmesi veya etlerin yanında C vitamininden zengin salata/sebze/taze meyve sularının tüketilmesi oldukça önemlidir. Bu yöntem hem besin çeşitliliğinin artması hem de sebzelerde bulunan C vitamini demir emilimini arttırır.

· Etler mangal yapılacaksa; kömürleşecek şekilde kızartılmaması gerekir kömürleşen etler her zaman kanser riski taşımaktadır. Etin ateşe 15 cm uzakta olması gerekir. Etin ateşe yakın olması B1, B12 ve folik asit gibi vitaminlerin kaybına yol açmaktadır.

· Et kullanılarak yapılan sebze veya baklagil yemekerine ayrıca yağ konulmamalıdır. Özellikle katı yağlar et yemeklerinde kullanılmamalıdır, etin kendi yağında pişmesi sağlanmalıdır.

· Kurban bayramının geleneksel yemeği haline gelmiş kavurmanın içine tereyağı veya kuyruk/iç yağı eklenmeden, kendi suyunda, kısık ateşte pişirilmelidir.

· Kolesterol ve kalp-damar hastalıklarına sahip kişilerin sakatat tüketiminden kaçınılmaları gerekmektedir.

· Etlerin yanında rafine edilmiş pilav/makarna yerine bulgur/esmer pirinç; asitli/gazlı içecekler yerine ayran/yoğurt/cacık tüketilmelidir.

· Günlük 2-2,5 litre su içimi ihmal edilmemelidir.

· Gidilen bayram ziyaretlerinde; meyve suları yerine açık çay/bitki çayları; hamur tatlıları/çikolata yerine sütlü tatlılar/meyveler tercih edilmelidir.

· Bayramlarda da yeterli ve dengeli beslenme ilkelerine uygun miktarda et tüketirken çeşitlilik yaratmak için, diğer besin grupları olan “süt grubu”, ”ekmek grubu”, “sebze grubu” ve “meyve grubu” ile aynı öğünde birlikte tüketmeye özen gösterilmelidir.

Sağlıklı ve mutlu bayramlar diliyorum.