Günümüzde her 10 kadından 1’inde PCOS (Polikistik Over Sendromu) görülmektedir. PCOS’lu kadınların %50-70’i diyabete öncelik eden insülin direncine sahiptir. Sadece insülin direncine değil beraberinde bir sürü sağlık problemine de öncülük etmektedir.

Bunlardan biride infertilite(kısırlık).

Seyrek ya da hiç gerçekleşmeyen yumurtlama, PCOS’lu kadınlarda hamile kalma olasılığını azaltır. Kötü beslenmede buna eklendiğinde işler daha da zorlaşmaktadır. Fakat dengeli ve yeterli beslenmeyle PCOS’ta doğurganlığı arttırabiliriz.

Yüksek Protein, Yeterli Karbonhidrat

PCOS beraberinde insülin direnci veya diyabeti de getirdiği için beslenmenin protein oranı (%20-23) arttırılır. Fakat popüler diyetlerdeki gibi karbonhidrat oranı düşürülmez. Beslenmedeki karbonhidrat oranı %40’in altına düşürülmemelidir.

Posa alımının arttırılması

Posa sindirimi yavaşlatarak vücuttaki kan şekeri ve insülin dengesini sağlamaktadır. En iyi posa kaynakları ise meyve ve sebzedir. Günde mutlaka 5 porsiyon meyve ve sebzeye yer vermeliyiz. Haftanın 2 günüde kurubaklagil tüketilmeliyiz. Öğünlerde de tam tahıla yer açmalıyız.

Antienflamatuar beslenme

PCOS’un vücutta yarattığı bir diğer etkide düşük dereceli inflamasyondur. Antienflamatuar besinleri beslenmene dahil ederek bu inflamasyonu yenebilirsin. Günlük 1 porsiyon meyve hakkını 100 gram ananastan yana kullanarak, yemeklerine soğan/sarımsak ikilisini katarak, yoğurtlarının içine zencefil veya zerdeçal +karabiber ikilisini katarak inflamasyonu yenebilirsin.

Kral gibi kahvaltı, fakir gibi akşam yemeği

PCOS’lu ve normal kilolu olan 60 kadına aynı kaloride diyet verilmiş. Bir grubun kahvaltı kalorisi yüksek, akşam yemeği kalorisi düşük; diğer grubun ise kahvaltı kalorisi düşük, akşam yemeği kalorisi yüksektir. 90 günün sonunda kahvaltı değeri yüksek olan grubun %56 daha az insülin direnci ve %50 testosteron seviyesinde azalma olduğu saptanmıştır. İnsülin ve testosteron seviyelerindeki azalma ovulasyon oranının %50 artmasına neden olmuştur. O yüzden kahvaltı kral gibi akşam yemeği fakir gibi olmalıdır.

Ara öğünler atlanmamalı

Yapılan çalışmalarda öğün sıklığının PCOS ve insülin duyarlılığı üzerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmadaki bireyler 3 veya 6 öğünlü beslenmişler. 24 haftanın sonunda ise, 6 öğünlü beslenmenin açlık insülin değerini ve OGTT sonrası insülin duyarlılığını düşürdüğü gözlenmiş. Öğün planlamamız az ve sık olacak şekilde olmalıdır.

Kahverengi tahıllar

Basit karbonhidratların glisemik indeks değerleri yüksek olduğu için, kan şekerini ve insülin duyarlılığını olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle glisemik indeksi düşük, lif oranı yüksek tam tahılları soframızda yer vermeliyiz. Esmer pirinç, bulgur pilavı, karabuğday, kepek, yulaf, tam tahılda önceliğimiz olsun. Bir süreliğine beyaz ekmek, beyaz undan yapılan mamüller, sıcak patates ve beyaz pirince veda etmeliyiz.